Güzel SözlerSözler

Nevruz Bayramı Mesajları – Nevruz Nedir Ne Zaman Kutlanır?

Nevruz Bayramı dünyanın farklı ülkelerinde kutlanan bayramlarımızdan bir tanesidir. Aklınıza ilk olarak okul yıllarınız gelebilir. Ateşin üzerinden atlayan o hareketli zamanlarınız. İşte o zamanlar anlam ve önemini pek araştırmamış olabilirsiniz. Şimdi bu kutlamaların nedenini merak ediyorsanız tam size göre bir içerik hazırladık. Yazımızda Nevruz nedir, ne zaman kutlanır sorularına cevap aradığımız gibi aynı zamanda Nevruz Bayramı mesajları da ekledik. İçlerinde hoşunuza giden bir tanesini seçebilir sevdiklerinizin bayramını kutlayabilirsiniz.

Nevruz Nedir?

Bazı ülkelerde yeni yıla giriş anlamında da kutlanıyor olsa da Nevruz’un bizdeki karşılığı baharın gelişi demek. Ağaçların yapraklarını yeniden göstermesi, kırların çiçeklerle dolmasıyla bahar geliyor ve bizde bunu Nevruz Bayramı etkinliği ile kutluyoruz.

Her toplum ve millet için ayrı bir önemi var desek de yanlış bir tabir yapmış olmayız her halde. Örneğin bizlerinde atası olan Orta Asya Türkleri ve Anadolu Türkleri Nevruz’u baharın gelişi olarak kutladığı gibi Ergenekon’dan çıkışa da dayandırılır ve bu amaçla da kutlanır. Zerdüşt ve Bahailer’de yine bir önem sahiptir ve Nevruz tatil olarak kutlanır.

Dünya üzerinde birçok farklı devlet ve topluluk Nevruz’u farklı olaylara dayandırarak olsa da kutlamaktadır. Evrensel bir değerinin olduğunu söylemeden geçmeyelim. Nevruz Bayramı mesajları bölümüne geçmeden gelin bir de hazırladığımız Nevruz mesajlarını hangi gün atacaksınız bunu öğrenelim.

nevruz nedir
nevruz nedir

Nevruz Bayramı Ne Zaman?

2010 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararı ile 21 Mart günü “Dünya Nevruz Bayramı” olarak kabul edilmiştir ve bu resmi sıfatla her yıl çoğu ülkede kutlanmaktadır.

Nevruz Bayramında Neler Yapılır?

Nevruz kutlamaları genelde bir bayram ve festival havasında geçer. Baharın gelişin zaten nasıl kutlanabilirdi ki başka. Ülkemizde 21 Mart günleri şenlikler, festivaller ve gösteriler ile Nevruz kutlanır.

Nevruz Bayramı Mesajları

Pek bilmediğimiz bayramımız hakkında yeterli bilgiye sahip olduğumuza göre sevdiklerinize gönderebileceğiniz en güzel Nevruz Bayramı mesajları bölümümüzü okuyabilir içlerinden en çok hangisi hoşunuza giderse onu seçip sevdiklerinizin neşesine ortak olabilirsiniz.

Nevruz, huzur içinde, kardeşçe ve şenliklerle kutlanması gereken, tüm insanlık için sevgi, barış ve kardeşlik gibi değerlerin önemini hatırlatan bir bayramdır. Nevruz Bayramınız Kutlu olsun.

Baharla birlikte doğada yaşanan hareketlilik, ortaya çıkan renk şöleni, bir bütünü oluşturan farklılıkların gözler önüne serdiği manzara, doğayla insan bütünleşmesini, çeşitliliklerin toplumsal hayata kattığı zenginliği de temsil etmektedir. Nevruz Bayramınız Kutlu olsun

Baharın gelişini simgeleyen, doğanın uyanışını gösteren ve sıcaklığın toprakla buluşmaya başladığına işaret eden Nevruz Bayramınız kutlu olsun.

Nevruz, içerdiği güçlü anlamlarla, yeni bir uyanışa, barışa, dostluğa, birlik ve beraberliğe yapılan bir çağrıdır. Nevruz Bayramınız Kutlu olsun.

Baharın gelişini müjdeleyen nevruzla beraber birlik, beraberlik ve dostluk içinde, huzur dolu bir yaşam diliyor, Nevruz Bayramı’nı kutluyorum.

Bereketin, beklentilerin, huzurun ve mutluluğun başlangıcı olan Nevruz Bayramınız kutlu olsun.

Nevruz kış uykusuna yatan doğanın uyanışı, doğanın dirilişi ve baharın müjdeleyicisidir. Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun.

Türk kültüründe Sultan Nevruz olarak bilinen Nevruz Bayramının bütün dünyaya hayırlara vesile olmasını diliyorum.

nevruz bayramı ne zaman
nevruz bayramı ne zaman

Bereketin, beklentilerin, huzurun ve mutluluğun başlangıcı olan Nevruz Bayramınız kutlu olsun.

Kökü ve mazisi ortak kutlu milletimiz, arasına kin ve nifak sokmak isteyenlere inat! Nevruzun, Türk-İslam dünyasına ve insanlık âlemine, huzur, kardeşlik, beraberlik ve bolluk getirmesini temenni ediyorum. Bu vesile ile bu milli bayram gününü kutluyorum.

Doğanın ölü dokusu nevruzla birlikte can bulur. Baharın müjdeleyicisi olan Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun.

Türk’ün, Türk Milletinin Bayramı “Sultan Nevruz” Kutlu Olsun.

Baharın ilk günlerinde doğanın uyanmasıyla yetişen güzel bir Nevruz çiçeğinden ismini alan Nevruz Bayramı’nı kutlar; Nevruz’un, kültür coğrafyamızda yaşayan tüm insanların huzur ve barış içinde kardeşçe yaşamasına vesile olmasını dilerim

Baharın ve Kardeşliğin adıdır Nevruz. Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun.

Bayramı’nızı kutluyor, iki cihanda saadetler dileğimle baharın müjdecisi bu güzel günün ve gelecek günlerin, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir şekilde geçmesini temenni ediyorum

Nevruz, yüzyıllardır bütün Türk dünyasında dostluk, sevgi, coşku ve dayanışmanın adıdır. Yaşama sevincinin, bolluk, bereketin egemen olduğu bir dünyanın bayramı kutlu olsun.

Şanlı tarihimizden, ecdadımızdan gelen ve yüzlerce yıldır yakılan nevruz ateşiyle baharın gelişini kutlarken, bizleri birbirimize kenetleyen, bağlayan ortak kültür değerimiz olan bayramınızı kutluyor, sağlık, mutluluk, huzur ve bereket dolu yarınlar diliyorum.

Ne Araplık, Ne Türklük, Ne Kürtlük kalacak aç gözünü! Ayrılık hissi nasıl girdi sizin düşüncenize? Irkçılık fikrini şeytan mı soktu zihninize? Kardeşliğin, Baharın bayramı olan Nevruz Bayramımız Kutlu Olsun.

Nevruz mesajları kısmının da sonuna geldiniz. Sevdiklerinize baharın gelişini bu neşeli sözlerden bir tanesi ile haber verin. Nevruz Bayramı’mız kutlu olsun.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu