Uygulama

AdBlock Nedir? AdBlock İndir

İnternete erişimin kolaylığı bizlere dijital dünyanın kapılarını açarken bir yandan da olumsuz durumlardan kendimizi korumamızı gerektiriyor. Bu olumsuzlukların başında da gezdiğimiz her web sayfasında karşımıza çıkan dijital reklamlar yer alıyor! Kendi ürün ve hizmetimizi pazarlarken her yerde gösterilmesini istediğimiz reklamlar ne yazık ki bazı durumlarda rahatsız edici olmaktadır. Dijital dünyada yer alan reklamları engellemek içinse çok kolay bir yol bulunuyor; AdBlock kullanmak! Biz de bu yazımızda “AdBlock nedir, AdBlock nasıl indirilir ve kullanılır?” detaylı bir şekilde sizlere anlatacağız.

İnternette gezinirken ziyaret ettiğimiz her web sitesinde mutlaka bir reklamla karşılaşıyoruz. Kullandığımız cihazlar da reklamlara maruz kalmamızı engellemiyor. Bilgisayar, tablet, telefonla ziyaret ettiğiniz web siteleri ve hatta mobil uygulamalarda da reklamlar görülüyor. Bu durum açıkçası birçoğumuzu rahatsız ediyor. Kısıtlı bir zamanda araştırma yaparken ya da ödev hazırlarken sürekli reklamlara maruz kalmak dikkatimizi dağıtabiliyor. Bunlar olmasa bile keyfi olarak internette yaptığımız ziyaretlerde de ilgili ya da ilgisiz çok sayıda reklam görmek internet deneyimimizi olumsuz etkilemektedir. AdBlock ise bu olumsuzluktan kurtulmamızı ve internet deneyiminin konforunu artırmayı sağlamaktadır.

adblock nedir

AdBlock Nedir?

Yaygın olarak kullanılan Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera gibi tarayıcılarda reklam engelleme eklentisi olan AdBlock, 2009 yılında geliştirilmiştir. İnternet tarayıcıları haricinde IOS ve Adroid işletim sistemleri için de geliştirilen AdBlock, web sitelerinde karşılaştığımız reklamları engelleyerek bize gösterilmemesini sağlıyor. BetaFish Incorporated şirketi tarafından geliştirilen bu uygulamanın mucidi ise Michael Gundlach’tır. AdBlock’un 2009 yılından günümüze yani 2020’ye kadar 200 milyonu aşkın indirildiği de söylenmektedir.

Dijitalleşmenin sürekli arttığı ve günümüzde insanların birçok işini ve ihtiyacını internet üzerinden hallettiğini düşünürsek dijital reklamların da günden güne artması ya da şekil değiştirmesi oldukça normal. Yakın geçmişimize baktığımızda bile bu şekil değiştirmeyi çok net görebiliyoruz. İnternet reklamcılığının ilk zamanları web sitelerinden yer kiralamakla yani banner yerleştirme ile olmaktaydı. (Hala da kullanılan bir yöntem) Günümüzde ise dijital reklamcılık Google reklamları, Facebook reklamları, Twitter reklamları gibi upuzun bir listeye dönüştü. Şu anda internette reklam verilmeyen neredeyse hiçbir site ve uygulama kalmadı desek yanılmış olmayız. Reklamların bu denli artması AdBlock’un kullanımını da gerekli kılıyor.

AdBlock Nasıl Çalışır?

AdBlock eklentisi ile bahsettiğimiz bu reklamların birçoğundan kurtulabiliyoruz. Bir anda karşımıza çıkan pop-up reklamlardan, göz yoran animasyonlu içeriklerden, yok etmeyi bir türlü beceremediğimiz ve çarpı işaretini bulamadığımız çerçevelerden yorulduysanız mutlaka AdBlock eklentisini indirmenizi tavsiye ederiz. AdBlock eklentisi flash içerikleri ve iframe çerçevelerini engellemektedir.

Ayrıca bir web sitesinde çok fazla reklamın yer alması o sitenin açılış hızını da yavaşlatmaktadır. Bu durumda web site sahipleri kullanıcı deneyimini de göz önünde bulundurmalı ve alt yapı çalışmalarını revize etmelidir. Aksi takdirde geç açılan web siteleri SEO çalışmalarını da olumsuz etkilemektedir. AdBlock ise reklamları engelleyerek web sitesinin açılış hızına da olumlu katkı sağlamaktadır. Bu durum AdBlock kullanıcıları için güzel bir şey olsa da geç açılan siteleri olumsuz etkileyecektir. Reklamların kişi başı görülme ve tıklanma sayıları sitelerin aldığı reklam ücretlerini belirlemekte ve bu veriler onların referansı olmaktadır. Burada yanlış anlaşılma olmasın reklama tıklama oranından bahsediyoruz. Web sayfaları hızlı açıldığı için web sitelerini ziyaret sayısı da doğal olarak artmaktadır.

adblock nasıl kurulur

AdBlock Neden Kullanılır?

AdBlock neden kullanılır, neden AdBlock kullanmalıyım gibi aklınızda sorular varsa eğer yanıt çok basit; iyi bir internet deneyimi yaşamak için Adblock kullanmalısınız. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi ödev için araştırma yapıyorsunuz ve ziyaret ettiğiniz her sitede karşınıza sayısız reklam çıkıyor. Renkli, hareketli, ışıklı ve hatta bazıları sesli de olan bu reklamlar sizin hem konsantrasyonunuzu bozuyor hem de yaptığınız işe olan motivasyonunuzu azaltıyor. Dikkatinizi dağıtan bu unsurları görmemek ve rahatça internette vakit geçirmek için AdBlock kullanmaktan başka bir alternatifiniz bulunmuyor.

AdBlock kullanmanın bir diğer nedeni de AdBlock’un sizin gizliliğinizi korumasıdır. Siz farkında olmasanız da internette yaptığınız ziyaretler bazı üçüncü parti uygulamalar tarafından takip edilebiliyor. AbBlock reklam engelleyici kullandığınızda ziyaret ettiğiniz sitelerin ya da internetteki diğer hareketlerinizin izlenmesinin de önüne geçmiş oluyorsunuz.

AdBlock için bir nevi kullanıcı dostu bir eklenti diyebiliriz. Tüm bunların yanında dilerseniz “beyaz liste” adında bir listede oluşturmanıza imkan tanıyor. Beyaz liste, sizin izin verdiğiniz, güvendiğiniz ve reklamlarını görmekte sakınca görmediğiniz sitelerin listesidir. Yani beyaz listenizdeki siteler haricindeki diğer tüm sitelerde reklamlar yine engellenecektir.

AdBlock Nasıl İndirilir? AdBlock İndir

AdBlock reklam engelleyici eklenti Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera’da ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Ayrıca birçok video paylaşım sitesinde yer alan videoların içerisine yerleştirilen reklamları ve animasyonlu reklamları da AdBlock eklentileri ile engellemeniz mümkün. Her tarayıcı için farklı şekilde AdBlock indirme işlemi yapmanız gerekiyor, yazımızın devamında da indirme linkleri ile beraber AdBlock indirme işlemlerini anlatacağız.

reklam engelleyici indir

Reklam engelleyici AdBlock her tarayıcı için farklıdır ve her biri için ayrıca indirilip kurulmalıdır. Aşağıdaki listeden size uygun AdBlock eklentisini indirip cihazınıza kurabilirsiniz:

  • Opera için AdBlock İndir: Web tarayıcı olarak Opera kullanıyorsanız Opera’nın uygulamalar mağazasını ziyaret edin, AdBlock araması gerçekleştirin. AdBlock eklentisini indirip kurulumunu tamamlayın. Tarayıcınızı yeniden başlattıktan sonra AdBlock eklentisi aktifleşecektir.

AdBlock Plus İndir

Reklam engelleyici bu eklentiler içerisinde AdBlock Plus versiyon çok daha kapsamlı ve ek özellikleri ile kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilmektedir. İlk olarak Mozilla Firefox için geliştirilen AdBlock Plus şu anda Google Chrome, Opera ve Safari tarayıcılarda da kullanılabiliyor. AdBlock Plus’ı da diğer eklentiler gibi ücretsiz bir şekilde indirip cihazınıza kurabilirsiniz.

AdBlock Plus, YouTube videolarındaki reklamlardan logolara, Facebook reklamlarından pop-up reklamlara kadar tüm reklamları engellemektedir. Ayrıca açılır pencere reklamlarını da engeller ve kötü amaçlı üçüncü parti yazılımlardan sizi ve cihazınızı korumaktadır. Adblock Plus Reklam Engelleyici indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz: https://chrome.google.com/webstore/detail/adblock-plus-free-ad-bloc/cfhdojbkjhnklbpkdaibdccddilifddb?hl=tr

“AdBlock nedir, AdBlock nasıl indirilir ve kullanılır?” yazımızın sonuna gelirken AdBlock ve reklam engelleyici eklentiler hakkında detaylı bilgiler edindiğinizi umuyoruz. Dijital dünya bizlere birçok kolaylığı ve sonsuz bilgiyi sunarken kendimize konforlu bir alan yaratmanın da hakkımız olduğunu düşünüyoruz. Reklamlar dijital pazarlamanın vazgeçilmez unsuru olsa da bu reklamlara maruz kalıp kalmamayı kendimiz belirleyebiliriz. Bu nedenle de AdBlock eklentileri kullanmak bizlere çok daha sağlıklı bir internet deneyimi sunacaktır.

DEVAMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu